Jak segregować odpady z papieru?

 

Z pewnością niejeden raz zastanawialiście się na tym do którego pojemnika wrzucić jakiś papierowy odpad. Paragon ze sklepu, zużyty papier pokryty folią? Hmm.. Jednak wbrew pozorom segregowanie odpadów wcale nie jest takie trudne. Zobaczcie jak prawidłowo pozbywać się niepotrzebnego papieru z korzyścią dla siebie i środowiska naturalnego!

JEDNOLITY SYSTEM SEGREGACJI ODPADÓW

Na początek mam dla was dobrą wiadomość. Od kilku lat w całej Polsce obowiązują takie same kolory pojemników na odpady segregowane. Co to oznacza? Otóż gdziekolwiek będziecie chcieli wrzucić do recyklingu odpady z papieru, plastiku, szkła, metalu oraz tzw. odpady biodegradowalne, szukajcie pojemników w takim kolorze, który został przyporządkowany do wybranej grupy odpadów.

Jeśli jakaś gmina nie dostosowała jeszcze koloru swoich pojemników do ogólnopolskiego, Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów, ma na to czas najpóźniej do 30 czerwca 2022 roku.

Do którego pojemnika zatem wrzucić niepotrzebny papier? Na ten rodzaj odpadów przeznaczony został pojemnik w kolorze NIEBIESKIM. Inne odpady nadające się do recyklingu, mają także swój pojemnik w kolorze przypisanym do materiału, z którego powstały.

I tak, tworzywa sztuczne i metal wrzucamy do pojemnika ŻÓŁTEGO, szkło do ZIELONEGO (chyba, że w niektórych gminach odpady ze szkła zbierane są z podziałem na dwie frakcje, wówczas pojemniki mają kolor zielony (na szkło kolorowe) oraz biały (na szkło bezbarwne). Odpadom biodegradowalnym przypadł pojemnik w kolorze BRĄZOWYM.

WYRZUCAJ SELEKTYWNIE

Gdy w waszych domach powstaną już papierowe odpady, pozbywajcie się ich selektywnie. Te z nich, które nadają się do przetworzenia i ponownego wykorzystania, oddzielajcie od reszty odpadów i wrzucajcie do wspomnianego już pojemnika w kolorze niebieskim.

Selektywna zbiórka odpadów jest naprawdę korzystna. Nie tylko dla waszego domowego budżetu (kary za brak segregowania odpadów), ale także dla środowiska naturalnego, które musi poradzić sobie z ogromną ilością wytwarzanych przez nas odpadów. Dlaczego więc nie możemy mu pomóc? Tak po prostu.

CO MOŻNA WRZUCAĆ DO NIEBIESKIEGO POJEMNIKA?

Poniżej znajdziesz listę odpadów z papieru, które umieszczamy w pojemniku na odpady z papieru:

  • gazety i czasopisma,
  • opakowania z papieru tektury,
  • książki i zeszyty,
  • papier do pakowania,
  • papier biurowy, zapisane i zadrukowane kartki,
  • torebki papierowe,
  • katalogi.

UWAŻAJ NA ZATŁUSZCZONY I MOCNO ZABRUDZONY PAPIER!

Niestety wśród odpadów z papieru znajdują się również takie, które nie powinny się znaleźć w pojemniku na odpady segregowane. Dlaczego? Pomimo tego, że są wykonane z papieru, jednak z różnych powodów nie nadają się do ponownego wykorzystania.

Nie staniesz się mistrzem recyklingu, wrzucając do niebieskiego pojemnika zatłuszczony lub zawierający resztki jedzenia papier. Nie powinny się w nim znaleźć także paragony ze sklepu, zużyte ręczniki papierowe czy chusteczki higieniczne. Na powyższą listę dopisz również papier powleczony folią lub lakierowany.

A CO Z KARTONIKAMI PO SOKACH?

Acha. I nie zapominaj również, że zużyte kartoniki po mleku i sokach, to tzw. odpady wielomateriałowe, wykonane co najmniej z dwóch różnych materiałów. Na tego rodzaju zużyte opakowania przeznaczony jest pojemnik żółty, do którego wrzucamy odpady z tworzyw sztucznych i metalu.

Wróć