Czym jest upcykling?

Upcyklingowe „przyda się” czyli drugie życie odpadów

Czy o odpadach można myśleć inaczej niż tylko jako o zbędnych przedmiotach, których zamierzamy się pozbyć? Czy pusty słoik po miodzie lub aluminiowa puszka mogą się jeszcze na coś przydać? A może z niepotrzebnej butelki można zaprojektować oryginalny przybornik na drobiazgi?

O tym, iż odpady można ponownie wykorzystywać przekonuje wiele oryginalnych projektów, które wpisują się w modny obecnie trend nazywany upcyklingiem. Bez względu na rodzaj surowca i z powszechnie dostępnych materiałów, takich jak papier, plastik czy drewno, powstają przedmioty, których łączy wspólna cecha - zostały zaprojektowane z odpadów.

Czym jest upcykling?

W pewnym uproszczeniu o upcyklingu możemy powiedzieć, iż polega na wykonywaniu „czegoś z niczego”. Tym „niczym” są najczęściej bezużyteczne rzeczy, których chcielibyśmy się pozbyć. W ustawodawstwie przedmioty lub substancje, których się pozbywamy lub do pozbycia jesteśmy zobowiązani nazywane są odpadami.

Zbędne przedmioty mogą stać się wyjątkowym źródłem inspiracji. Zamiast wylądować w koszu na śmieci,  wykorzystywane są przez designerów, projektantów, kreatorów mody i wszystkich, dla których odpady stają się źródłem twórczej ekspresji.

Inspiracja płynąca z odpadów

Z pozornie nieprzydatnych już odpadów powstają utwory lub produkty, które zaskakują oryginalnością i formą. Efekty nierzadko zaskakują samych twórców. Szklany słoik przestaje być zwykłym opakowaniem po dżemie, a aluminiowa puszka – zużytym pojemnikiem po kukurydzy. Zmienione zręczną ręką artysty nabierają cech szczególnie poszukiwanych we współczesnej kulturze masowej – jednostkowości i niepowtarzalnego charakteru.

Odkryte na nowo

Odpady, z których wykonuje się przedmioty metodą upcyklingu, zaczynają na nowo funkcjonować. Wszyscy, którzy uprawiają upcykling, pokochali go za magię kreatywności i swobodę w nadawaniu nowych znaczeń niepotrzebnym przedmiotom.

Uruchamiając wyobraźnię oraz przełamując funkcjonujące schematy myślowe, można na nowo „przywrócić do życia” przedmioty, które zyskują nową wartość użytkową lub artystyczną. W świecie upcyklingu nikogo nie dziwi widok szklanej butelki w roli abażura, aluminiowej puszki wypełnionej ołówkami czy tekturowego pudełka, w którym swoje miejsce znalazły w końcu zdjęcia z wakacji.

W trosce o środowisko

Mówiąc o upcyklingu nie można jednocześnie zapominać o jego ekologicznym wymiarze. Każdego roku w Europie i na świecie powstaje mnóstwo odpadów, które w niektórych krajach są wciąż zagospodarowywane poprzez składowanie. Według unijnych przepisów środowiskowych ten sposób pozbywania się śmieci jest najmniej korzystnym sposobem, w którym tracone są zawarte w odpadach surowce.

Aby zapewnić gospodarce Unii Europejskiej zrównoważony rozwój konieczne jest podjęcie działań, dzięki którym odpady będą w większym zakresie wykorzystywane i poddawane ponownemu przetwarzaniu.

Zysk z odzysku

Jednym z najkorzystniejszych sposobów postępowania z odpadami jest zapobieganie ich powstawaniu i ponowne wykorzystywanie. Poprzez selektywną zbiórkę odpadów można zapewnić recykling i odzysk wielu cennych surowców. Natomiast składowanie odpadów powinno dotyczyć wyłącznie tych odpadów, których nie można już przetworzyć.

W kontekście ochrony środowiska upcykling jest nie tylko wyrazem kreatywności i twórczego zapału. Ponowne wykorzystywanie odpadów doskonale wpisuje się w europejską hierarchię postępowania z odpadami, będąc jednym z zalecanych sposobów radzenia sobie z zużytymi przedmiotami.

Wróć

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...